Jestliže se plánujete zúčastnit pouze zkrácené dvoudenní konference Nových Horizontů během Summitu
A pokud se plánujete zúčastnit
celého Summitu 2025
Během pátku a soboty se propojí Nové Horizonty (NH) se Summitem, přičemž některé programy budou společné a jiné proběhnou samostatně. Cílem je vzájemně se inspirovat a obohatit v oblasti duševního zdraví a hledat způsoby, jak na tuto oblast může církev efektivně reagovat. V sobotu ráno Nové Horizonty představí na Summitu klíčová témata, která během svých výjezdů a setkání označili za zásadní pro českou a slovenskou církev.
Nové horizonty jsou komunitou vedoucích z českých a slovenských církví, kteří touží po vlivnější, zdravější a početnější křesťanské komunitě ve své zemi.
Společně nacházíme a rozvíjíme témata, cesty
a způsoby přemýšlení, které v naplňování této vize pomáhají.
Nové horizonty fungují organicky, nemají žádnou právní subjektivitu a může se k nim zapojit každý.
Do ledna chceme spustit web včetně nahrávek, které během roku vznikly a možnosti, do čeho se můžete dál zapojit.
Během několika let, kdy jsme se scházeli jako vedoucí odborů protestantských církví, jsme společně snili o našich církvích, o Bohu a o tom jak můžeme ovlivnit evangeliem náš národ. Každý rok jsme naplánovali, co můžeme dělat společně. V prosinci roku 2022 přišel Martin Penc, tehdejší vedoucí odboru mládeže, s myšlenkou “co kdybychom společně navštívili místo, kde církev dlouhodobě roste, má vliv ve společnosti a je duchovně přitažlivá? Co kdybychom nejeli jenom jako jednotlivci, ale společně: vedení našich denominací, místních sborů, vedoucí mládeží i podnikatelé. Co kdybychom jednou zažili něco společně?”
Inspirací pro myšlenku byla zkušenost církve ACC, která v roce 1979 vyslala 240 vedoucích do Jižní Koreje. Církev do té doby měla cca 8.000 členů a dlouhodobě se nikam neposouvala. Po tomto výjezdu začali vedoucí o své práci a o Božím působení přemýšlet jinak. Během dalších 20 let vyrostla církev na 120.000 členů. Dnes má tato církev cca 450.000 členů.
Vznikl tedy nápad poslat cca 200 vedoucích z Česka a Slovenska během jednoho roku do míst, kde se naučíme jak “věřit s větší odvahou” a jak “dělat církev jinak”. Nápad byl s nadšením přijat a na jeho základě vyjelo 125 vedoucích na tour po církvích do Austrálie, 25 do Singapuru (Heart of God) a 33 do Anglického Wiganu (Way.church). Naslouchali jsme příběhům, modlili jsme se, naslouchali jsme Bohu a diskutovali jsme. Délka výjezdů nám pomohla nad tématy přemýšlet do hloubky (výjezdy byly v délce od 4 do 17 dnů).
Během následujících měsíců docházelo k vyhodnocování výjezdů. Postupně vznikl dokument se 6 tématy, které bychom rádi představili v lednu. Tyto témata vnímáme na základě modliteb a společné diskuze jako významné pro možnost mít zdravější, početnější a vlivnější církve v Česku i na Slovensku.
Vzniklý plán chceme rozvíjet v dalších 10 letech. Věříme, že cílený rozvoj jasně definovaných témat může způsobit očekávanou změnu.
Představení myšlenky Nových horizontů v podcastu GrowUP v rozhovoru s Martinem Pencem:
Richard a Helen Kobakianovi jsou Globální seniorští pastoři LifeHouse Church.
V roce 2002 založili Richard a Helen LifeHouse Church ve svém obývacím pokoji
s 17 lidmi. V dnešní době je LifeHouse sborem s kampusy v Melbourne, Adelaide, Polsku, Německu a Kambodži.
Jsou známí svou schopností sdílet vedení i evangelium s velkou vášní a praktičností, a jsou poctěni tím, že mohou každý týden sledovat mnohá spasení
na bohoslužbách LifeHouse. Společně sloužili v každé oblasti služby v církvi, přičemž si vytvořili hlubokou lásku k záchraně ztracených.
Mají tři dospělé děti: Sarah, Stephanie a Mark. Nyní si Richard a Helen velmi užívají roli prarodičů.
Pro koho existuje církev ve tvém městě? Je přitažlivá? Je užitečná komunitě? Pro koho je určené její nedělní setkání? Richard nás provede příběhem,
jehož základem je otázka – Co jsme ochotni v naší církví udělat, aby k nám byli přitahováni lidé, co Ježíše neznají? Církev Lifehouse Melbourne je místem,
které přitahuje lidi, kteří nikdy nebyli v církvi. Během let otevřeli také místní církev v Polsku, která zasahuje komunitu podobným způsobem.
Může na vaši bohoslužbu přijít člověk “zvenčí”? Stává se to? Je výzvou dělat církev, aby v ní mohli růst křesťané a přitom byla místem, kam zveme naše přátele. Styl hudby, poselství, design místnosti, technika, možnost kavárny a další disciplíny jsou léta diskutovaným tématem. Lifehouse je silný právě v oslovení lidí skrze nedělní bohoslužbu – od prvního vstupu do budovy až po moment odchodu.
Stefan je vedoucí pastor Gospelhouse. Jeho vizí je přivádět lidi do kontaktu
s Bohem, protože je přesvědčen, že setkání s Bohem může změnit úplně všechno. Vyrůstal v křesťanské rodině, takže se s Bohem a církví setkal již v raném věku.
Už jako teenager snil o tom, že se jednou stane pastorem – tento sen naplňuje dodnes s obrovskou vášní. Svůj dar vedení navíc využívá od března 2023 jako předseda hnutí VIA Movement, do kterého vedle Gospelhouse patří dalších 60 sborů.
Společně se svou manželkou Katrin, která v současnosti vede kampus Gospelhouse v Nördlingenu, a třemi dětmi žije Stefan v Nördlingenu. Ve volném čase rádi tráví chvíle s přáteli, chodí na jídlo nebo si užívají klidný večer na pohovce.
Během výjezdů po Austrálii jsme slyšeli příběhy proměn několika denominací. Rádi bychom přinesli podobný příběh z nám ještě bližšího prostředí, kousek
od hranic v západních Čechách. Stefan se jezdil inspirovat do Austrálie několik let před námi a s přáteli provedli proměnu církve Volksmission (patří do rodiny BFP Germany) a rebrandovali ji na VIA movement. Církev během krátké doby nastartovala proces zakládání dalších místních církví především v menších městech a přitahuje mladší generaci.
Jaké jsou zkušenosti v povolání dvacátníků pro službu Bohu? Vlivem témat, které se valí společnosti jako dekonstrukce víry či výzvy duševního zdraví je novou příležitostí, jak zdravě pracovat s lidmi narozených na hraně milénia tak, aby osoba Ježíše i styl práce místní církve byla přitažlivý pro přicházející generace mladých lidí.
Vedoucí odboru mládeže Křesťanských sborů. V církvi pracuje naplno od roku 2022, kromě mládeže se věnuje i pastorační práci, kazatelské službě a kontaktní práci v komunitním centru. Dříve pracoval jako zdravotnický záchranář a intervent pro první psychickou pomoc a jako peer pro podporu zvládání psychicky náročných profesních situací ve zdravotnictví. Se ženou Terezou má tři úžasné syny. Jeho koníčkem je rodina, sport, příroda, vaření a Bible.
Církev i neziskové organizace vnímají téma pastorace i mentálního zdraví velmi vážně. Rozjíždí řadu projektů, seminářů a vzdělávání. Bude to stačit?
Bude to efektivní? Dokážeme v této oblasti spolupracovat, pomáhat si, doplňovat se a nabídnout péči, která bude reagovat na současnou vlnu duševního strádání člověka v Česku? V tomto tracku budeme společně přemýšlet o možnosti vytvoření sítě v oblasti pastorační práce. Sítě, která propojí evangelikální církve a poskytování této péče. Sítě, která bude vycházet z fungujícího a bezpečného systému a přesto si zachová prvky hnutí. Sítě, která pomůže církvi být
tady zase naplno pro zlomené lidi, a tak nést evangelium zástupům maličkých a ztracených. Představíme si model podpory, který vychází ze zdravotnictví.
Budeme diskutovat o možnostech vzdělávání, financování, poskytování služeb na regionální i celostátní úrovní a vzájemně se inspirovat již fungujícími projekty.
Steve Wyndham a jeho manželka Maylin jsou momentálně misionáři v Evropě
s Australian Christian Churches s hlavním zaměřením na střední Evropu
a Spojené království. Kromě toho mají více než 25 let zkušeností v pastorační službě. Jejich velkou vášní je zmocňovat lidi pro efektivní službu, zvláště mladé vedoucí. Mnoho jejich práce se momentálně zaměřuje na zakládání církví.
Jsou hrdými rodiči dospělých dětí, Joelle a jejího manžela Josha, a Josiah a jeho manželky Emmy.